بیمه مسافرتی

 برای جبران خسارت‌ها و پوشش حوادثی که ممکن است در مسافرت‌های خارج از کشور اتفاق بیافتد، بیمه مسافرتی یک راه حل ساده و بسیار ارزان است. اما حوادثی را که ممکن است در سفرهای داخلی خانوادگی یا سفر با تورهای گردشگری و مسافرت به شهرهای مختلف ایران رخ دهد، با استفاده از چه بیمه‌ای می‌توان جبران کرد؟

بیمه مسافرتی داخلی چیست؟

برخی از افراد به اشتباه تصور میکنند که بیمه مسافرتی برای سفرهای داخلی هم استفاده می‌شود اما این رشته از بیمه فقط برای سفرهای خارج از کشور ایران قابل ارائه است. شما می‌توانید  با استفاده از بیمه مسئولیت و یا بیمه حوادث برای جبران خسارت‌هایی که ممکن است در طول سفر اتفاق بیافتد، استفاده کنید.

بیمه تورهای داخلی

تمام حوادثی که مستقیما به تور مربوط باشد و به دلیل کوتاهی و بی‌احتیاطی مسافرها نباشد ، مسول آن مدیران تورها و آژانس های مسافرتی هستند اگر چنین حوادثی پیش آید، تور باید به مسافران خود خسارت پرداخت کند و اگر مدیر تور یا آژانس های مسافرتی بیمه حوادث و یا بیمه مسئولیت خریده باشد، شرکت بیمه خسارت را تا سقف تعهد خود به جای مدیر تور پرداخت می‌کند و در غیر این صورت مدیر تور یا آژانس‌های مسافرتی مسول پرداخت تمام خسارت هستند.

 دو نوع بیمه وجود دارد که مدیران تورها می‌توانند آنها را برای مسافران تور خود خریداری کنند.

 1. بیمه حوادث گروهی تورهای مسافرتی

بیمه حوادث به دو صورت گروهی و انفرادی ارائه می‌شود. منظور از حوادث در این نوع بیمه عبارت است از  هر گونه واقعه ناگهانی ناشی از عامل خارجی است كه ‌بيمه‌شده  هیچ دخالتی در انجام آن ندارد ودر مدت سفر برای او رخ دهد و منجر به جراحت، نقص عضو، از كارافتادگی و يا فوت ‌بيمه‌شده گردد.

پوشش‌های این بیمه‌نامه شامل موارد زیر می‌شود:

 • غرامت فوت
 • نقص عضو يا از كارافتادگی دائم (كلی يا جزئی)
 • هزينه پزشكی
 • غرامت روزانه

 بهتر است بدانید که بیمه حوادث تنها برای مدیران تورها نیست بلکه هر فرد و یا هر گروهی می‌تواند برای حفاظت خود در برابر هر حادثه‌ای این بیمه‌نامه را خریداری کند.

شرایط بیمه حوادث گروهی تورها

بیمه حوادث گروهی مانند سایر بیمه‌ها شرایطی دارد از جمله:

 • حداقل تعداد نفرات بیمه حوادث گروهی باید 10 نفر باشد.
 • سقف تعهدات اکثر شرکت‌های بیمه برای پوشش فوت این بیمه‌نامه 50 میلیون تومان است. البته ممکن است در برخی شرکت‌های بیمه این مقدار کمتر و یا بیشتر باشد.
 • شرکت‌های بیمه 10 درصد سرمایه فوت را برای پوشش هزینه‌های پزشکی به بیمه‌شده پرداخت می‌کنند.
 • بیمه حوادث در بازه سنی بدو تولد تا 80 سال صادر می‌شود.
 • بیمه مسئولیت تورهای مسافرتی

بیمه مسئولیت برای تمامی مشاغل و حرفه‌هایی است که در آن‌ها فردی (مثلا کارفرما) در قبال تمام حوادثی که در طول کار ممکن است برای کارکنان او رخ دهد، مسئول است، می تواند از بیمه مسولیت استفاده کند. این بیمه شامل موارد بسیاری می باشد، یکی از انواع بیمه‌های مسئولیت، بیمه مدیران تور و مسئولان آژانس‌های مسافرتی داخلی در قبال مسافران است.

با خرید بیمه مسئولیت، شرکت بیمه متعهد می‌شود که در صورت بروز حادثه برای بیمه‌شده و خسارت‌های جانی، پوشش‌های زیر را تا سقف مشخصی به او ارائه کند.

 • فوت
 • نقص عضو
 • هزینه های پزشکی

شرایط بیمه مسئولیت تورهای مسافرتی

در بیمه‌نامه‌های مسئولیت، شخص متقاضی در هنگام عقد قرارداد مقداری سرمایه اولیه مشخص می‌کند که تمامی خسارت‌هایی که از محل این بیمه‌نامه به بیمه‌شده پرداخت می‌شود از جمله پرداخت سرمایه فوت، پرداخت هزینه‌های پزشکی و… بر اساس همین سرمایه اولیه مشخص شده در بیمه‌نامه تعیین می‌شود.همچنین حق‌بیمه این بیمه‌نامه هم براساس سرمایه مشخص‌شده توسط بیمه‌گذار، محاسبه می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *