گسترش زنجیره فروش بیمه؛ دروازه افزایش ضریب نفوذ

مجتبی کاتب رییس هیات مدیره بیمه سرمد

 صنعت بیمه ایران در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب با حضور شرکت های بیمه ای خصوصی به ویژه شرکت های بیمه گر تازه نفس وابسته به بانک های خصوصی، شاهد فصل تازه ای از رقابت واقعی است که می تواند طلیعه ای بر تحقق یکی از اهداف این صنعت، یعنی افزایش ضریب نفوذ بیمه باشد، مشروط به اینکه بیمه مرکزی به عنوان نهاد ناظر بر بازار بیمه کشور، شرایط و سازوکارهای لازم را برای این مهم در نظر بگیرد که یکی از این الزامات، گسترش کمی و کیفی زنجیره فروش بیمه های بازرگانی از طریق اعطای مجوزهای لازم به شرکت های تازه متولد شده و نوپا و البته دارای انگیزه بیشتر برای ایجاد شعب و نمایندگی های فروش بیمه است.

این عصا نمی افتد

البته همواره این شائبه مطرح می شود که کثرت نمایندگان بیمه به کسب و کار آنها ضربه می زند و به همین دليل عنوان می شود که بیمه مرکزی باید مقررات سخت گیرانه تری را در دادن مجوز برای گسترش شبکه فروش و نمایندگی های بیمه به کار گیرد که این انتقاد هرچند در ظاهر ماجرا قابل دفاع خواهد بود، اما با یکی از اصول بنیادین اقتصادهای پیشرو مبنی بر تسهیل فضای کسب و کار همخوانی ندارد. برابر قوانین مصوب مجلس هیچ نهادی نمی تواند به بهانه اشباع بازار، جلوی گسترش شبکه فروش بیمه و مجوز نمایندگی را بگیرد و در غیر این صورت مثل سال های نه چندان دور، با ایجاد مانع برسر گسترش زنجیره فروش و عرضه بیمه نامه از طریق اعمال محدودیت در مسیر ایجاد نمایندگی های بیمه، شاهد شکل گیری پدیده های نامناسبی همچون فروش یا اجاره مجوز نمایندگی و تخریب وجهه صنعت بیمه خواهیم بود. نکته قابل تامل اینکه در قانون اصلاح مواد (1)، (6) و (7) قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم(44) قانون اساسی به صراحت تاکید شده است : هریک از مراجع صادرکننده مجوز کسب و کار موظفند درخواست متقاضیان را مطابق شرایط طرح در پایگاه اطلاع رسانی مجوزهای کسب و کار دریافت و بررسی کنند و صادرکنندگان اجازه ندارند به دلیل اشباع بودن بازار، از پذیرش تقاضایا صدور مجوز کسب و کار امتناع کنند. واقعیت این است که در نتیجه سال ها مدیریت و ساختار دولتی ۴ شرکت بزرگ بیمه ای کشور، هم اکنون شاهد فعالیت بسیاری از نمایندگان بیمه در کشور هستیم و افزون بر اینکه در نتیجه سالها فعالیت شرکت های بیمه خصوصی در ۲ دهه گذشته، بر تعداد نمایندگان بیمه ای افزوده شده و شاید به دلیل همین کثرت تعداد نمایندگان فروش بیمه، در چند سال گذشته سازوکار صدور مجوز به شرکت های بیمه ای تغییر کرد و حتی اختیار شرکت های بیمه گر برای برگزاری آزمون و انتخاب نمایندگان منتخب به پژوهشکده بیمه داده شد، ولیکن این راه هم دردی دوا نکرد و گاه بر مشکلات افزود. انتظار می رود سکاندار بیمه مرکزی که مدافع حضور نیروهای جوان و ورود افراد تحصیل کرده و دارای انگیزه در صنعت و بازار بیمه کشور است، با ساختارشکنی و بلکه بن بست شکنی در سازوکارهای ناکارآمد، راه را برای شکل گیری فصل تازه ای از رقابت در صنعت بیمه هموار کند. واگذاری اختیارات لازم و مبتنی بر قانون به مدیران شرکت های بیمه ای در انتخاب نمایندگان مورد نظر خود، با در نظر گرفتن الزامات قانونی و حساسیت های نهاد ناظر می تواند نتیجه این اعتماد باشد. بدیهی است که مدیران ارشد شرکت های بیمه ای به دلیل حساسیت بالای سهامداران و ذی نفعان خود در انتخاب نمایندگان و تکمیل زنجیره فروش بر اساس سیاست های کلان و اهداف بلندمدت خود، کمتر به خطا و بیشتر به صلاح صنعت بیمه و شرکت تحت مسئولیت خویش عمل خواهند کرد و در عمل شاهد رقابت واقعی خواهیم بود. مشکل دیگری که بسیاری از نمایندگان شرکت های بیمه ای سال هاست با آن مواجه شده اند، الزام قانونی مبنی بر فعالیت دفاتر نمایندگی بیمه در محیط های دارای کاربری تجاری است که هزینه دفاتر نمایندگی بیمه را افزایش داده.

مجتبی کاتب

در حالی که بیمه مرکزی از طريق وزارت اقتصاد و دولت می تواند ذیل عنوان گسترش ضریب نفوذ بیمه و حمایت از نمایندگان بیمه در سراسر کشور، لایحه ای برای اصلاح قانون موجود تقدیم مجلس کند، تا نمایندگان بیمه هم بتوانند همانند بسیاری از صنوف از امکان فعالیت دفاتر خود در محیط های غیرتجاری و دارای کاربری اداری و مسکونی بهره مند شوند. بیمه مرکزی در دوران مسئولیت رئیس کل جدید نشان داده که در تابوشکنی بسیاری از ساختارها و سازوکارهای برآمده از سال ها مدیریت و دخالت دولت در صنعت بیمه و تعامل با بازیگران واقعی صنعت بیمه از جمله بخش خصوصی، پیشگام بوده و حاضر به ریسک کردن است چرا که بر این باور است رسیدن به اهداف عالیه نظام در گسترش چتر بیمه با همفکری و مشورت با نخبگان، مدیران، نیروهای خلاق و متخصص و البته پاسخ دادن به بسیاری از مطالبات نمایندگان شرکت های بیمه به عنوان ویترین واقعی این صنعت می باشد. امید می رود در سیاست های کلان نهاد ناظر مبنی بر آزادسازی این صنعت از بسیاری موانع خودساخته و برآمده از تفکر رقابت در دایره محدوده گام های بنیادین برداشته و اجازه داده شود تا رقابت به معنای واقعی شکل بگیرد. چنین باد!

مجتبی کاتب

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *